DEKORACYJNE PIASKOWANIE METALI
W razie wymagania na perfekcyjny wygląd powierzchni części, którego nie można zapewnić w procesie tradycyjnego piaskowania albo szlifowania, istnieje mianowicie w przypadku części o skomplikowanym kształcie możliwość zastosowania metody "mokrego" śrutowania. Śrutowanie metali mieszanką cząsteczek abrazyjnych i wody jest stosunkowo nową metodą obróbki powierzchni, która jest w zasadzie podobna do zwykłego śrutowania, jednak z tą różnicą, że woda "zmiękcza" opadanie cząsteczek abrazyjnych na śrutowany materiał. W wyniku tego powstaje satynowa powierzchnia matowa, która jednak nie jest szorstka. Dochodzi do bardzo efektywnego ukrycia śladów obróbki, powierzchnia jest ujednolicona i dana część uzyskuje bardzo estetyczny wygląd. Jednocześnie w porównaniu z metodą "suchą" nie dochodzi do obniżenia sprawności śrutowania. W przypadku części aluminiowych można wykonać anodowanie finalnej powierzchni i w ten sposób zapewnić jej ochronę przed porysowaniem albo pozostawianiem śladów palców.
Ta metoda jest odpowiednia do obróbki wrażliwych i precyzyjnie wykonanych części. Obróbka strumieniowo-ścierna nadaje się zarówno do obróbki powierzchni nowych części, jak i do renowacji starszych części. Podczas obróbki strumieniowo-ściernej na mokro części można również ciąć, wygładzać lub polerować, łącząc rodzaj ścierniwa i ciśnienie powietrza.
Dekoracyjna obróbka strumieniowo-ścierna bardzo skutecznie ukrywa ślady obróbki, ujednolica powierzchnię i nadaje części bardzo delikatny i jednolity estetyczny wygląd. Jednocześnie wydajność obróbki strumieniowo-ściernej nie jest zmniejszona w porównaniu do obróbki strumieniowo-ściernej „na sucho”. Uzyskana powierzchnia może być dodatkowo anodowana w przypadku części aluminiowych, co zabezpiecza powierzchnię przed zarysowaniami czy pozostawieniem odcisków palców. Ponadto metoda ta jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ nie wiąże się z użyciem produktów szkodliwych dla środowiska.